Pieniądze dla Ukrainy. KE wypłaca 1,5 mld euro
"Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymaniu podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty" – czytamy w komunikacie.
KE: Ukraina poczyniła postępy
Dzisiejsza płatność nastąpiła po tym, jak Komisja stwierdziła, że Ukraina poczyniła zadowalające postępy w realizacji uzgodnionych warunków polityki i spełniła wymogi sprawozdawcze, których celem jest zapewnienie przejrzystego i efektywnego wykorzystania funduszy.
KE podkreśliła, że Ukraina poczyniła istotne postępy w umacnianiu praworządności dzięki mianowaniu nowego szefa Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Stabilność finansowa zwiększa się dzięki postępom w kierunku lepszego nadzoru nad bankami państwowymi.
Poprawę funkcjonowania systemu gazowego zapewni wybór rady nadzorczej Naftohazu oraz lepszy klimat biznesowy dzięki prostszym wymogom koncesyjnym i pozwoleniowym, wskazano także.
Pieniądze dla Ukrainy
Pierwsza płatność w wysokości 3 mld euro w ramach tego pakietu została dokonana w styczniu tego roku. Komisja będzie nadal wypłacać Ukrainie wsparcie finansowe w wysokości 1,5 mld euro miesięcznie przez pozostałą część 2023 r.
Łączne wsparcie MSZ, łącznie z dzisiejszą wypłatą, wypłacone Ukrainie od początku rosyjskiej wojny napastniczej to 11,7 mld euro. Środki zostały udostępnione Ukrainie w postaci bardzo preferencyjnych pożyczek.
W sumie od początku wojny wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców wynosi ok. 67 mld euro. Obejmuje finansowe, humanitarne, nadzwyczajne wsparcie budżetowe i wojskowe dla Ukrainy ze strony UE, państw członkowskich i europejskich instytucji finansowych, a także środki udostępnione w celu pomocy państwom członkowskim w zaspokajaniu potrzeb Ukraińców uciekających przed wojną w UE.